FAQ - najczęściej zadawane pytania

  • Jak grzałka wpływa na ochronę antykorozyjną zbiornika

    W zbiornikach emaliowanych anoda magnezowa lub tytanowa jest podstawowym źródłem ochrony antykorozyjnej. W przypadku gdy elementy grzejne wykonane są z miedzi lub stali nierdzewnej muszą być częściowo odizolowane elektrycznie od zbiornika. Stosowanie grzałek EJK, które spełniają ten warunek znacząco zwiększa trwałość elementów grzejnych i wydłuża żywotność anody.

  • Jak dobrać kocioł

    Parametry kotła określone są w projekcie instalacji c.o. Aby dobrać kocioł należy uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło budynku. Ma na to wpływ jakość izolacji, wysokość kondygnacji, strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek i wiele innych czynników. Do tego należy dodać zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz sprawność instalacji c.o. i sprawność samego kotła. Im niższa sprawność instalacji tym wyższa musi być moc kotła aby pokryć straty ciepła w instalacji. Kotły naszej produkcji posiadają trzy wyjścia czynnika grzewczego, co pozwala na oddzielenie głównego obiegu c.o. od obiegu wody użytkowej i obiegu ogrzewania podłogowego.

  • Jakiej blachy używa się do produkcji wymienników kotłów

    Do produkcji kotłów używamy następujących gatunków  blachy: P 235 GH,  P 265 GH,  S 235 JRG2. Wymienniki kotłów są wykonywane zgodnie  z  polską  normą EN-PN 303-5.  Wymienniki kotłów o mocy do 70 kW wykonywane są z blachy o grubości 5 mm

  • Wartość opałowa paliwa a moc kotła

    Moc kotła jest uzależniona zarówno od powierzchni wymiany ciepła wymiennika, jak i od rodzaju spalanego paliwa.

    Każde paliwo stałe charakteryzuje się parametrem zwanym wartością opałową. Jest to ilość ciepła jaką można uzyskać ze spalania 1 kg paliwa w odpowiednich warunkach. Szacuje się, że węgiel kamienny posiada wartość opałową w granicach 20 MJ/kg do 23 MJ/kg. Miał węglowy podobnie. Drewno około  od 9  MJ/kg do 15 MJ/kg. W zależności od wartości opałowej paliwa moc kotła może być różna. Jeżeli paliwo ma mniejszą wartość opałową dla uzyskania tej samej mocy do ogrzania trzeba spalić go więcej. Natomiast jeżeli ma wyższą wartość opałową to wówczas kocioł spala go mniej. Przykładowo: dla węgla o wartości opałowej 23 MJ/kg kocioł o mocy 25 kW będzie spalał około 3,60 kg/godzinę pracując z taką mocą. W ciągu doby daje to około 86 kg węgla. Dla węgla o wartości opałowej 19 MJ/kg kocioł o mocy 25 kW pracując z taka mocą będzie spalał około 4,8 kg/ godzinę. W ciągu doby zużycie będzie wynosiło około 115,2 kg paliwa. W praktyce zużycie paliwa jest duzo niższe, gdyż kotły nie pracują przez cały czas z mocą nominalną.

  • Dlaczego kapie z zaworu bezpieczeństwa

    Zjawisko wycieków wody z zaworu bezpieczeństwa jest normalnym zjawiskiem towarzyszącym pracy ogrzewacza wody. Występuje w przypadkach, kiedy ciśnienie wody w sieci oscyluje w granicach 0,4 MPa. W takich przypadkach aby wyeliminować wycieki należy montować w instalacjach zbiorników ogrzewaczy naczynie wzbiorcze przeponowe lub zawór redukujący ciśnienie.

  • Jak używać rusztu awaryjnego

    Ruszt awaryjny umożliwia spalanie w kotle automatycznym podczas awarii sieci elektrycznej.

    Wykonany jest z żeliwa odpornego na temperaturę. Ruszt awaryjny nie nadaje się do ciągłego palenia w kotle, ponieważ nie jest chłodzony.

Video